25 september 2026

Partners maken afspraken over aanpak problematische jeugdgroepen

Gemeente Sittard-Geleen, politie, Openbaar Ministerie (OM), Partners in Welzijn en XL Group slaan de handen ineen bij de aanpak van problematische jeugdgroepen. Op donderdag 24 september ondertekenden de vijf organisaties hiervoor een samenwerkingsconvenant. Hierin staan afspraken over de samenwerking en het zorgvuldig delen van informatie.

Eerder signaleren en samen aanpakken

De organisaties werken al samen om overlast en criminaliteit onder jongeren te voorkomen en aan te pakken. Met het nieuwe convenant zijn duidelijke afspraken gemaakt over hoe zij dit doen bij de aanpak van jeugdgroepen. Hierdoor kunnen zij signalen over mogelijk problematische jeugdgroepen eerder bij elkaar brengen en samen bepalen wat er nodig is.

Zorgvuldig informatie delen

Om goed samen te kunnen werken, is het soms nodig om informatie over jongeren te delen. In het convenant staan afspraken over wanneer dit mag en hoe de organisaties zorgvuldig omgaan met persoonsgegevens. Daarbij houden zij zich aan de geldende privacyregels. De organisaties werken volgens het 7-stappenmodel: Stapsgewijs brengen zij informatie op groepsniveau bij elkaar om samen te kunnen beoordelen of er sprake is van een problematische jeugdgroep. Is dat het geval? Dan bekijken ze welke jongeren bij de groep horen en welke aanpak nodig is. Dat kan per jongere en per situatie verschillen.

Perspectief bieden én grenzen stellen

De jeugdgroepaanpak sluit aan bij Preventie met Gezag. Binnen dit programma werken gemeente en partners samen om te voorkomen dat jongeren betrokken raken bij criminaliteit. Daarbij bieden we jongeren perspectief waar dat kan en stellen we grenzen waar dat nodig is. Met de afspraken in het convenant kunnen de betrokken organisaties sneller en gerichter samenwerken. Zo willen zij overlast en criminaliteit terugdringen en bijdragen aan een veilige en kansrijke toekomst voor jongeren in Sittard-Geleen.